8 C
Kaišiadorys
2024 / 06 / 07

Tradiciniai balandėliai – netradiciniai padažai: kuo pagardinti pamėgtą patiekalą

Ar jau skaitėte?

Mėgstate balandėlius, tačiau norite šiam tradiciniam patiekalui suteikti naujų skonių – pagardinkite juos įmantresniais padažais. Išvirti garuojančio ir kvapnaus padažo nesunku. O tam, kad ilgai sukti galvos mąstant, kokius ingredientus panaudoti nereikėtų – galima pažvelgti, kokius padažus prie kopūstų suktinukų tiekia skirtingų šalių virtuvėse. Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė, sako, kad balandėliai išteis populiarūs ir analizuojant duomenis matyti, kad jie yra antroje populiariausių kulinarijos gaminių vietoje. Be to, šaltuoju metu laiku išauga ir balandėliams skirtų ingredientų: smulkintos kiaulienos ir kopūstų pardavimai.

- Reklama -
Balandėliai.

„Nors lietuviai įmantresnius patiekalus ragauja drąsiau, šaltuoju metų laiku pirkėjai lieka ištikimi tradiciniam maistui, tokiam kaip balandėliai. Šis patiekalas rikiuojasi antroje daugiausiai parduodamų kulinarijos gaminių sąrašo vietoje. Nors kiauliena ir kopūstai tarp tinklo pirkėjų populiarūs išlieka ištisus metus, tačiau pastebime, kad žiemą padidėja smulkintos kiaulienos pardavimai. Taip pat pirkėjų krepšeliuose dažnai atsiduria ir įvairesni prieskoniai, tokie kaip kuminas, maltas imbieras, anyžiai“, – teigia V. Budrienė.

Skirtingi kraštai – skirtingi receptai

Vilma Juodkazienė, prekybos tinklo „Iki“ maisto ekspertė, sako, kad balandėliai – vienas seniausių tradicinės lietuviškos virtuvės patiekalų. Visgi, šis patiekalas mėgstamas ne tik Lietuvoje.

„Nors konkreti šio patiekalo kilmė nėra iki galo aiški – manoma, kad balandėliai atsirasti galėjo jau prieš 2000 metų. Sakoma, kad šio patiekalo kūrėjai – žydai. Visgi, priklausomai nuo regiono, skyrėsi balandėlių ingredientai. Pavyzdžiui, Rumunijos žydai juos gamindavo su aštresnio skonio, pikantišku padažu, tuo tarpu Ukrainoje mėgstamas saldžiarūgštis padažas“, – teigia V. Juodkazienė.

Panašūs į balandėlius kopūstų suktinukai taip pat mėgstami ir Skandinavijoje, Austrijoje, pietų Europos šalyse: Graikijoje, Italijoje. Pavyzdžiui, graikai savo balandėlius gamina naudodami kopūstus, maltą jautieną, ryžius bei tradicinį iš kiaušinių ir citrinos sulčių pagamintą padažą. Šį patiekalą Graikijos gyventojai vadina lahanodolmades. O italai į balandėlių įdarą deda parmezano ir juos patiekia su naminiu pomidorų padažu.

Bulgarijoje balandėliai gaminami iš maltos kiaulienos ir veršienos, morkų, pomidorų ir patiekiami su jogurto-paprikos padažu. Lenkijoje balandėliai vadinami golabki, jų įdaras gaminamas iš kiaulienos ir jautienos faršo, tačiau mėsa maišoma ne tik su ryžiais, bet ir miežių ar grikių kruopomis. Balandėliai valgomi ne tik Šiaurės ar Rytų Europoje, bet ir pietuose.

- Reklama -

Mėgstami ir Azijoje

Artimuosiuose Rytuose nuo neatmenamų laikų egzistuoja į balandėlius šiek tiek panašūs suktinukai dolma. Tiesa, gaminant dolma mėsa sukama ne į kopūstą, bet baklažanus, cukinijas, ankštinius pipirus, o dažniausiai – vynuogių lapus. Kadangi šiauriau vynuogių lapų rasti buvo sudėtinga, į dolma panašiam patiekalui pasigaminti buvo panaudota artimesnė šiems kraštams daržovė. Iš kopūstų pagaminti suktinukai mėgstami ir vakarų Azijoje, o ypač Kinijoje. „Iki“ ekspertė pasakoja, kad azijietiški balandėliai gaminami iš kopūstų, smulkintos mėsos, dažniausiai kiaulienos ar vištienos, tradicinių ryžių arba iš žiedinių kopūstų pagamintų „ryžių“, įvairiausių daržovių: morkų, svogūnų, tarkuotos imbiero šaknies ir kepami yra orkaitėje. Gaminant įdarą į jį dažnai įmaišomas ir keptas, susmulkintas kiaušinis.

Nors Lietuvoje balandėliai dažniausiai patiekiami su bulvėmis – prie jų puikiai dera ir įvairiausios rūšies kepti grybai, pupelių salotos, kurios gaminamos iš pupelių, smulkiai supjaustytų svogūnų, marinuotų agurkėlių, kaparėlių, smulkintų petražolių ir lengvo padažo su aliejumi ir citrina. Žinoma, prie šio patiekalo itin tinka bulvių košė ar keptos bulvės. Jeigu norisi lengvesnio garnyro prie balandėlių išsikepti galima ne tik bulvių, bet ir žiedinių kopūstų.

V. Juodkazienė dalijasi ir kelių įmantresnių padažų, tiksiančių prie balandėlių receptais.

Itališkas padažas balandėliams

Jums reikės:

  • Alyvuogių aliejaus
  • Svogūno
  • 1 skardinės susmulkintų pomidorų savose sultyse
  • 2 šaukštų pomidorų pastos
  • Šaukštelio maltų raudonųjų pipirų dribsnių
  • 4 skiltelių susmulkinto česnako
  • Druskos ir šviežiai maltų juodųjų pipirų
  • Žiupsnelio šviežių, susmulkintų petražolių

Pagaminimas:

Įkaitinkite keptuvę ir įpilkite lašelį aliejaus, pakepinkite susmulkintą svogūną, suberkite susmulkintus pomidorus, dėkite pomidorų pastos, aitriųjų paprikų, smulkinto česnako, druskos ir juodųjų pipirų. Viską gerai išmaišykite ir pavirkite ant nedidelės ugnies, kol padažas sutirštės, galiausiai sudėkite susmulkintas petražoles ir viską pilkite ant paruoštų balandėlių.

Azijos įkvėptas padažas

Jums reikės:

  • 3 šaukštų sezamo aliejaus
  • 2 šaukštų kokoso sulčių ir jūros druskos padažo
  • 1 šaukštelio žaliųjų citrinų sulčių
  • Žiupsnelio kapotos kalendros
  • 1-2 šaukštelių čili dribsnių

Gaminame:

Visus ingredientus sumaišyti indelyje ir patiekti šalia paruoštų balandėlių.

Grybų padažas

Jums reikės:

  • 2 šaukštų sviesto
  • 1/2 šaukštelio alyvuogių aliejaus
  • 300 g supjaustytų mėgstamų grybų
  • Žiupsnelio druskos ir pipirų
  • 2 susmulkintų česnako skiltelių
  • 1 puodelio sultinio
  • 1 puodelio riebios grietinėlės
  • 1/2 puodelio tarkuoto parmezano
  • 2 šaukštelių šviežių čiobrelių

Gaminame:

Pirmiausiai gilioje keptuvėje reikėtų ištirpdyti sviestą, tuomet sudėti susmulkintus česnakus ir svogūnus, kai šie įgaus auksinį atspalvį – į keptuvę reikėtų sudėti supjaustytus grybus. Juos kelias minutes pakepinti, tuomet sudėti druskos ir pipirų supilti sultinį, grietinėlę ir pavirti ant nedidelės ugnies, kol padažas sutirštės. Galiausiai sudėti tarkuotą sūrį ir šviežius čiobrelius. Gautą padažą užpildyti ant paruoštu balandėlių. Skanaus!

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Sutaupyti visai paprasta: prieskoniai, daržovės ir vaisiai, kurie užaugs namuose net be balkono

Norint auginti daržoves ir vaisius, nebūtina turėti sodo ar net balkono. Kai kurias rūšis galima auginti vazonuose ant savo namų palangės. Vaida Budrienė, prekybos...

Riebalus deginantys kokteiliai

Reikės: Salierų žalumynai - 200 gramų Obuoliai - 2 gabalėliai Laimo sultys - 0,5 gabalo Vanduo - 100 gramų Ledas - 0,5 puodelio Paruošimas: 1. Salierų stiebus supjaustykite mažais gabalėliais, sudėkite...

Su šeimos kortele kelionės traukiniais kainuos 20 proc. pigiau

Patogias ir saugias keliones užtikrinanti „Lietuvos geležinkelių“ grupei priklausanti keleivių vežimo bendrovė „LG Keleiviams“ nuo 2020 m. sausio 1 d. šeimos kortelės turėtojams taikys...

Diržo neprisisegęs keleivis avarijos metu prilygsta drambliui

Kai paskutinį kartą sėdantis į taksi, autobusą ar artimojo automobilį nesisegėte saugos diržo, ar susimastėte apie tai, kad avarijos atveju saugos diržas gali išgelbėti...

ORAI: Sekmadienį trumpi lietūs su perkūnija, temperatūra 30–35 laipsniai karščio

Sekmadienio dieną daugelyje rajonų trumpi lietūs su perkūnija. Kai kur galima kruša. Vėjas pietryčių, pietų, pereinantis į pietvakarių, vakarų, 7–12 m/s, per perkūniją vietomis gūsiai 15–20 m/s. Temperatūra 30–35 laipsniai karščio. Pirmadienio naktį daug kur...

Savivaldybės galės padidinti žaliosios infrastruktūros plotus už 38,8 mln. eurų

Aplinkos ministras patvirtino Regioninės pažangos priemonės „Plėtoti žaliąją infrastruktūrą urbanizuotoje aplinkoje“ finansavimo gaires, kurių tikslas didinti žaliosios infrastruktūros plotus urbanizuotose teritorijose. Šiai priemonei numatyta skirti 38,8 mln. eurų, iš kurių 33 mln. eurų finansuojami...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS