14.9 C
Kaišiadorys
2024 / 05 / 12

Kepinių technologas pataria: kaip namuose išsikepti šventinę Velykų bobą?

Ar jau skaitėte?

Viena gražiausių pavasario švenčių – Velykos – jau netrukus prie šventinio stalo sukvies šeimas bei artimuosius. Vienas pagrindinių ir neatsiejamų šios šventės simbolių – margučiai, kuriuos išradingai margina net ir mažiausieji šventės dalyviai. Tačiau nė viena šventė neapsieina ir be deserto, o ypatinga stalo puošmena – nuo seno gilias tradicijas turinti Velykų boba. „Rimi“ vyr. kepyklų technologas Mahmoud Idir atskleidžia kelias gudrybes, kaip šį skanų pyragą sėkmingai išsikepti namuose ir pradžiuginti artimuosius. Tuo tarpu gamybos asortimento vadovė Asta Šostakienė pasakoja, kokį šventinį asortimentą šiemet parduotuvėse gali rasti pirkėjai ir kviečia šias Velykas pasitikti su viltimi.

- Reklama -

Vienas tradiciškiausių Velykoms kepamų pyragų

Pasak „Rimi“ vyr. kepyklų technologo Mahmoud Idir, ypatinga stalo puošmena laikoma Velykų boba turi gilias tradicijas. Jos receptai randami jau XIX a. receptų knygose, aprašant Šiaurės Žemaičių Velykų papročius, tačiau, manoma, kad šis pyragas buvo kepamas ir gerokai anksčiau: „Senovėje buvo tikima, kad kuo aukštesnis pyragas, tuo geresnis bus kviečių derlius, todėl tradiciškai boba buvo kepama aukštoje formoje. Kepimui moterys naudodavo molinius puodus, kuriuos vėliau sudaužydavo ir išimdavo išsipūtusią Velykų bobą, tačiau šiandien kepimui galima rasti specialių tiek metalinių, tiek keraminių ar silikoninių formų. Tradiciškai ji būdavo patiekiama su specialiai šiai progai virta vyšnių uogiene.“

Kepyklų technologas pasakoja, kad yra kelios gudrybės, kaip kepti Velykų bobą namuose. „Norint, kad tešla būtų puresnė, miltus rekomenduojama persijoti, o pačią tešlą ne minkyti rankomis, bet ne mažiau kaip pusvalandį maišyti šaukštu, jį sukant tik į vieną pusę. Jei norite, kad pyragas būtų gelsvos spalvos, į tešlą galite įberti šiek tiek ciberžolės prieskonių, o jei kepant Velykų bobos viršus per greitai apskrunda, galite jį uždengti folija. Iškepusį pyragą reikėtų palikti formoje ir leisti jam šiek tiek atvėsti“, – rekomenduoja M. Idir.

Dažniausiai kepamos mielinės arba varškinės Velykų bobos, o jų tešla pildoma įvairiais pagardais: riešutais, džiovintais vaisiais, uogomis, riešutais, šokolado gabaliukais ar cukatomis. „Iškepęs ir pravėsęs pyragas apipilamas specialiu glajumi. Tradiciškiausias Velykų bobos glajus yra cukraus pudra, sumaišyta su citrinų sultimis. Norint, kad pyrago viršus būtų baltesnis, glajų reikia tepti bent kelis kartus“, – pataria „Rimi“ vyr. kepyklų technologas.

Pirkėjai renkasi tradicinius patiekalus

Tuo tarpu „Rimi“ gamybos asortimento vadovė Asta Šostakienė pastebi, jog sveiko maisto banga renkantis šventinius patiekalus pirkėjų įpročiuose nėra stipriai jaučiama, nes per šventes norisi pasilepinti bei išlaikyti iš kartos į kartą einančias šeimos patiekalų tradicijas. „Pastebime, kad pirkėjai linkę sumokėti daugiau, bet įsigyti tikrai kokybišką gaminį. Tad mūsų „Mano dienai“ skirti gaminiai yra gaminami renkantis kuo natūralesnes žaliavas bei priedus.“

Pasak A. Šostakienės, šiais metais „Rimi“ pirkėjams Velykų stalui pasiūlys pavasariškas daržovių salotas su vištiena, ypatingą suktinuką su silke ir šviežiu sūriu, jau pernai metais išbandytą, pirkėjų atrastą ir pripažintą vyniotinį su omletu. Tuo tarpu kiaušinių užtepėlė su avokadais puikiai tiks užkandžiams, o jautiena arba lašiša drebučiuose – stalui papuošti. „Pastebime, jog tradicinis „Panettone“ pirkėjų tarpe populiarus ne tik per Kalėdas, bet ir per Velykas, tačiau šiais metais desertui turėsime ir specialiai Velykoms kepamą pyragą, keksą su varškės ir uogų įdaru. Mano favoritas – nepakartojamo skonio pyragas su karamelės ir apelsinų įdaru. Tai itin gurmaniškas derinys, kuris patenkins net ir išrankiausių saldėsių mėgėjų skonį“, – tikina specialistė.

- Reklama -

Anot gamybos asortimento vadovės, šiemet po dviejų metų pertraukos švęsime ne karantinines Velykas, kai galės susitikti ir prie šventinio stalo susėsti didesnis šeimos ratas: „Tikimės, jog kartu sutinkamos šventės bent trumpam praskaidrins kasdienybę, todėl kviečiame šias Velykas pasitikti su viltimi, tikėjimu bei optimizmu.“

„Rimi“ vyr. kepyklų technologas Mahmud Idir kviečia išbandyti gardų Velykų bobos receptą, kuris ne tik pradžiugins, bet ir papuoš šventinį stalą.

Šventinė Velykų boba

Patiekalui reikės:

  • 70 g šviežių mielių
  • 400 ml pieno
  • 200 g cukraus
  • 1.1 kg miltų
  • 8 vnt. kiaušinių
  • 4 vnt. kiaušinių trynių
  • 500 g sviesto
  • 1 šaukšto vanilinio cukraus
  • 1 žiupsnelio druskos
  • 1 šaukšto aliejaus

Razinoms paruošti reikės:

  • 3 vnt. apelsinų žievelių
  • 200 g razinų
  • 30 g romo, konjako arba brendžio

Glaistui reikės:

  • 200 g cukraus pudros
  • 2 šaukštų pieno
  • 1 skiltelės citrinos

Gaminimo eiga:

1. Ištirpinkite mieles šiltame piene, maišydami įberkite 1 šaukštą cukraus. Nenustodami maišyti suberkite pusę miltų, įmuškite 4 kiaušinius, suberkite vanilinį cukrų, druską. Gerai išmaišykite.

2. Tada suberkite likusius miltus ir įmuškite likusius kiaušinius. Gerai išmaišykite.

3. Kitame dubenyje išplakite iki purios masės 4 trynius su cukrumi.

4. Į mielinę tešlą po šaukštą dėkite išplaktų trynių ir minkšto sviesto, išmaišykite ir vėl kartokite procesą, kol sudėsite visus plaktus trynius ir sviestą. Išmaišykite tešlą iki vientisos masės.

5. Patepkite tešlos paviršių aliejumi ir kildinkite apie 1,5 val. šiltoje vietoje.

6. Razinas nuplaukite ir užpilkite romu. Tai geriausia padaryti iš vakaro. Razinas apibarstykite trupučiu miltų ir permaišykite. Suberkite jas į tešlą ir išmaišykite.

7. Imkite aukštą formą su skyle ir supilkite tešlą. Svarbu, kad indas nebūtų pripildytas iki viršaus, nes tešla pakils.

8. Palikite tešlą pakilti apie 1 valandą šiltoje vietoje.

9. Velykų bobą kepkite orkaitėje 175 °C temperatūroje apie 40–50 min. Iškepusį pyragą atvėsinkite kepimo formoje ir išimkite.

10. Pasigaminkite glaistą. Į dubenį suberkite cukraus pudrą ir maišydami supilkite pieną ir citrinos sultis. Labai gerai išmaišykite. Jeigu glaistas per tirštas, įpilkite dar šlakelį pieno. Glaistą užpilkite ant Velykų bobos. Skanaus!

TOP naujienos

Astrologinė prognozė balandžio 23-iajai, antradieniui

AVINAS. Jeigu nebuvote sutvarkę finansinių reikalų, grąžinę skolų, nesistebėkite, kad ant galvos užgrius rūpesčiai, išlaidos. Vakare galite pasielgti neįprastai, rizikingai – galbūt leisitės į...

Vestuvių planuotoja L. Vagonė dalinasi svarbiausiais šventės aspektais: „Geram vakarėliui reikia trijų dalykų“

Jau kone du dešimtmečius renginių organizavimo sferoje besisukanti Laura Vagonė drąsiai gali būti vadinama viena žinomiausių ir geidžiamiausių vestuvių planuotojų Lietuvoje. Moteris pasakoja, jog...

Seimas uždraudė statybvietėse būti be specialaus identifikavimo kodo

Seimas pritarė, kad skaidriai dirbančio asmens identifikavimui būtų naudojama „Sodros“ informacinė sistema, apdraustųjų ir išmokų gavėjų registrai bei juose šiuo metu jau kaupiami duomenys...

Astrologinė prognozė sausio 13-ajai, šeštadieniui

AVINAS. Dieną pradėsite su gera nuotaika, renginių ar susitikimų planavimu, tačiau netrukus ją gali sudrumsti pastebėtas nuostolis. Galbūt nuvils pažado neišpildęs pažįstamas. JAUTIS. Būsite nervingi...

Per Lietuvą keliaus lietingi atmosferos frontai

Liepos 15-os dieną daugelyje rajonų trumpi lietūs, vietomis su perkūnija. Kai kur lis smarkiai. Vėjas pietvakarių, vakarų, 9–14 m/s, vietomis gūsiai 15–18 m/s. Aukščiausia temperatūra 16–21 laipsnis šilumos. Liepos 16 d. daugelyje rajonų trumpi lietūs,...

Miego apnėja ir nemiga: kada bemiegės naktys tampa grėsme sveikatai?

Kokybiškas ir saldus miegas – geros savijautos, energijos bei pozityvios nuotaikos pagrindas. Nors bemiegių naktų pasitaiko daugeliui, kai kuriems tai tampa kone kasdienybe. Pasak Vilniaus vienos iš klinikų Neurologijos centro gydytojos neurologės Rasos Stonkutės-Gailienės,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS