17.9 C
Kaišiadorys
2024 / 04 / 28

Išsiilgtas žiemos delikatesas šiemet atplaukė pigesnis – 4 būdai, kaip visai lengvai namuose paruošti stintas

Ar jau skaitėte?

Kažin, ar kokia nors kita žuvis Lietuvoje sulaukia tokio fenomenui prilygstančio garbinimo. Kasmet su dideliu susidomėjimu klausiama žvejų – tai koks gi bus stintų sezonas? Stintų šventės pritraukia tūkstančius, kurie dėl agurkais kvepiančių žuvelių į pajūrį traukia iš visos Lietuvos. O vos pasirodžiusios prekyboje jos iškart patraukia pirkėjų dėmesį, sako Vaida Budrienė, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovė. Mažytės dydžiu, tačiau galingos savo skoniu – jeigu žinosite kelias gudrybes, kaip jas skaniai paruošti su mažai pastangų.

- Reklama -

„Galima drąsiai teigti, kad stintos yra viena labiausiai pirkėjų laukiamų žuvų. Jos prekyboje būna tik ribotą laiką, todėl lietuviai skuba pasimėgauti šiomis žuvelėmis. Stintos parduotuvėse, kuriose yra šviežios žuvies ledo vitrina, pasirodė vos šią savaitę, tačiau nedelsiant pradėjo gulti į pirkinių krepšelius. Be kita ko, pirkėjus traukia ir patraukli kaina. Jos šiemet net pigesnės nei pernai: pusė kilogramo kainuoja 3,99 Eur – euru pigiau nei praėjusiais metais pradėjus prekybą jomis“, – pastebi V. Budrienė.

Stintos.

Stintos gali būti kepamos, rūkomos, grilinamos, marinuojamos ir ruošiamos įvairiais kitais būdais. Agurkais kvepianti žuvis laikoma tikru delikatesu, tačiau iš tiesų gurmaniškai patirčiai prilygstantį patiekalą paruošti nėra sunku – receptais su šia žuvimi itin paprasti, su jais susidoros net pradedantieji stintos ruošėjai.

„Reikėtų pažymėti, kad stinta ne tik skani, bet ir naudinga organizmui. Joje yra B grupės vitaminų, vitaminų A ir D bei mikroelementų, tokių kaip kalcis, fosforas, kalis ir kt. Be to, ji priskiriama prie žuvų, turinčių mažiausiai gyvsidabrio. Svarbiausia, kad ji yra geras omega-3 riebalų rūgščių, baltymų šaltinis, yra lengvai virškinama, neapsunkina organizmo. Jų mėsa minkšta, o kaulų nedaug ir jie minkšti, tad valgyti lengva“, – atkreipia dėmesį „Iki“ mėsos technologas Gintaras Bačkovas.

Tiesa, patiekalo palankumas sveikatai priklausys nuo to, kaip žuvį nuspręsite ruošti. Pavyzdžiui, jeigu kepsite tešlos apvalkale ir aliejuje, patiekalas bus gerokai riebesnis.

Stintos vertinamos ir dėl to, kad jas išdoroti labai lengva, tereikia prapjovus išimti pūslę. O jeigu žuvytė visai nedidelė – netgi nebūtina to daryti. Dažnai jos ruošiamos ir su galva, ir uodega, tačiau, pasak mėsos technologo, norint mažiau kartumo verta pašalinti žiaunas. 

- Reklama -

Paprasčiausia – iškepti keptuvėje

Stintos gali būti tiek gardus užkandis, tiek ir pagrindinis patiekalas. Lengviausias, mažiausiai pastangų reikalaujantis, o kartu, dažno manymu, ir skaniausias būdas paruošti stintas yra tiesiog jas pakepti keptuvėje. Tam reikia vos kelių ingredientų – druskos ir riebalų.

„Žuvis, jeigu reikia – išdarinėkite, gerai nuplaukite ir nusausinkite. Nusausinti būtina norint, kad iškepta ji būtų kuo traškesnė. Tuomet stintas galima apvolioti miltuose, sumaišytuose su druska ir maltais pipirais. Nukratykite miltų perteklių ir apkepkite didelėje keptuvėje iš abiejų pusių. Beje, net ir miltų naudoti nėra būtina – pakanka žuvį tik pagardinti druska ir dėti į keptuvę. Kiekvienai pusei, priklausomai nuo žuvelės dydžio, prireiks nuo 1,5 iki 5 minučių“, – pasakoja „Iki“ kulinarijos technologė Gailė Urbonavičiūtė.

Kad stintos būtų išties traškios, galima vietoje miltų jas apvolioti manų kruopose arba miltus maišyti su krakmolu, naudoti džiūvėsėlius. Taip pat labai svarbu prieš dedant į keptuvę palaukti, kol aliejus ar sviestas įkais. Be to, nesugrūsti per daug žuvyčių į vieną keptuvę, nes tankiai suspaustos jos negalės gerai apskrusti.

„Šis metodas labai lengvas, tačiau palieka ir erdvės fantazijai. Pavyzdžiui, galima į miltų ir druskos mišinį įmaišyti kitų prieskonių, tokių kaip maltos paprikos, ciberžolė, česnakų, svogūnų milteliai. Paprastai iškeptos stintos pagardinamos citrinos sultimis, jos labai dera su majoneziniais padažais, agurkų ir aitriųjų paprikų salotomis, kaparėliais, tartaro padažu“, – pataria G. Urbonavičiūtė.

Po kepimo patariama stintas sudėti ant popierinio rankšluosčio, kad šis sugertų aliejaus perteklių. O jeigu norite stintas paruošti sveikiau, kulinarijos technologė siūlo išmėginti ir kitus metodus: kepti jas orkaitėje, marinuoti arba iš jų virti sriubą. 

Stintos orkaitėje druskos „pataluose“

Porcijos: 8

Gaminimo laikas: 50 min. (15 min. paruošti ir 35 min. kepti)

Reikės: 1 kg stintų, 1 citrinos sulčių, 2 kg druskos, 2 kiaušinių baltymų.

Gaminame:

  1. Išdarinėkite žuvį ir apšlakstykite citrinos sultimis. 
  2. Dubenyje išplakite 2 kiaušinių baltymus su 75 ml vandens ir sumaišykite su druska į tirštą tešlą. Ant kepimo skardos dėkite trečdalį druskos tešlos, tada išdėliokite žuvis, ant jų – likusią druskos tešlą. Druskos apvalkale kepta žuvis geriausiai išsaugo skonį ir sultingumą.
  3. Kepkite 180 °C temperatūros orkaitėje 30-40 minučių. Tada išimkite iš orkaitės ir ištraukite iš druskos apvalkalo. Labai skanu su orkaitėje keptomis bulvėmis!.

Marinuotos stintos

Porcijos: 8

Gaminimo laikas: 25 min.

Reikės: 1 kg stintų, miltų, aliejaus; marinatui: 2 l vandens, 200 ml 9 % acto, 3 svogūnų, 3 morkų, 5 lauro lapų, 20 pipirų žirnelių, 3 šaukštų druskos, 4 šaukštų cukraus.

Gaminame:

  1. Puode užvirinkite 2 litrus vandens, sudėkite stambiais griežinėliais supjaustytas morkas ir svogūnus, virkite 10 minučių ant silpnos ugnies. Tada įpilkite acto, dėkite druskos, cukraus, juodųjų pipirų, lauro lapų ir kaitinkite dar 5 minutes.
  2. Žuvį išdarinėkite ir nuplaukite po tekančiu vandeniu. Apvoliokite miltuose ir greitai apkepkite įkaitintame aliejuje keptuvėje. Iškeptas žuvis sudėkite į indą ir užpilkite verdančiu marinatu. Palikite marinuotis per naktį.

Stintų sriuba

Porcijos: 4

Gaminimo laikas:

Reikės: 10 vnt. stintų, 2 bulvių, 1 svogūno, 1 morkos, salierų lapų, petražolių lapų, druskos, pipirų, lauro lapo, muskato riešuto, pipirų žirnelių.

Gaminame:

  1. Daržoves nuplaukite, nulupkite ir supjaustykite. Sudėkite į puodą su karštu vandeniu, o kai viskas užvirs, sumažinkite ugnį, įdėkite lauro lapą, muskato riešuto, juodųjų pipirų žirnelių, druskos ir pipirų. Virkite, kol daržovės bus beveik paruoštos. 
  2. Stintas nuplaukite, išdarinėkite, nupjaukite galvas. Sudėkite į sriubą. Žalumynus nuplaukite ir smulkiai supjaustykite. Leiskite sriubai pavirti apie 5 minutes. Po to ją išjunkite, sudėkite pusę žalumynų ir leiskite šiek tiek pravėsti. Supilkite į lėkštes, pabarstykite likusiais žalumynais. 

Vaida Budrienė
„Iki“ komunikacijos vadovė

TOP naujienos

Garsiausias Lietuvos Jonas apie Joninių stebuklus ant grilio

Joninės – bene laukiamiausia vasaros šventė, apipinta senovės lietuvių papročiais bei magiškais žaidimais. Švęsti trumpiausią metų naktį dažnai susirenka plačios draugų kompanijos, neapsieidamos ne...

Transporto specialistas pataria: kaip pasiruošti tamsiajam metų sezonui?

Pagal pagrindinius avaringumo rodiklius Lietuva gana ženkliai atsilieka nuo Europos Sąjungos vidurkio. Žuvusiųjų, sužeistųjų ir įskaitinių eismo įvykių skaičius per pastaruosius 6–7 metus Lietuvos...

Milita Daikerytė: „Bėgimas padeda susitvarkyti su nereikalingomis emocijomis“

Atlikėja, nuomonės formuotoja, verslininkė Milita Daikerytė aktyvią veiklą pamėgo dar vaikystėje, tad ir dabar savo įtemptoje dienotvarkėje visada randa laiko sportui. „Esu žmogus, kuris...

Rododendrų priežiūra ir dažniausiai pasitaikančios jų auginimo klaidos

Įvairiausių rūšių bei kultivarų (veislių) rododendrų galima įsigyti botanikos soduose, medelynuose ar bet kurioje dekoratyviniais augalais prekiaujančioje parduotuvėje. Jų – beje, patraukliomis, žemomis kainomis...

Kaip pagaminti įdarą paukštienai: naudingi patarimai ir receptas Kalėdoms

Kepta paukštiena – dažnai tampa pagrindiniu lietuvių Kalėdų stalo patiekalu. Tai įrodo ir didėjantys šios mėsos rūšies pardavimai – anot Vaidos Budrienės, prekybos tinklo „Iki“ komunikacijos vadovės, tokia tendencija pastebima jau ne vienerius metus....

Nuo barzdaskučių iki savitarnos skalbyklų – sostinėje populiarėja vakarietiškos paslaugos

Pasivaikščiojus Vilniaus gatvėmis akys šiandien gali užkliūti ne tik už kavinių, restoranų ar parduotuvių iškabų, bet ir tokių vietų kaip išskirtinai vyrams skirtos kirpyklos, barzdaskučių salonai, savitarnos skalbyklos ar vėlyvų pusryčių vietos. Tokių, dar...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS