16.6 C
Kaišiadorys
2024 / 04 / 27

Gidė rekomenduoja: vienas gražiausių auksinio rudens maršrutų – Zanavykų kraštas

Ar jau skaitėte?

Šakių gidė Rima Rauktienė teigia, kad turbūt nėra geresnio laiko aplankyti Zanavykų kraštą nei auksinis ruduo. Būtent šiuo metų laiku, kai gamta apsivelka spalvingiausią savo rūbą, vienas gražiausių Lietuvos kampelių atrodo dar įspūdingiau, o kelionė Nemuno juosta stebina nuostabiais kraštovaizdžiais. Išsiruošus į Zanavykus, kiekvienas džiaugsis turiningai praleistu laiku, tiek su šeima, tiek ir draugais.

- Reklama -

Pirma stotelė – Lekėčiai

Zanavykų sostinėje, jau ne tik vietinių puikiai žinoma krašto ambasadorė, Šakiuose baigusi specialius gidų kursus, Rima Rauktienė didžiuojasi šiuo kraštu ir aktyviai siekia jį pristatyti visiems, dar jo nepažinusiems. Dar labiau – nustebinti tuos, kurie atvyksta nebe pirmą kartą. Visų pirma ji kelionę rekomenduoja pradėti nuo Lekėčių miestelio.

Zyplių dvaro virtuvėje veikiančio restorano „Kuchmistrai“ savininkas Arūnas Tarnauskas.

„Šis, apie 800 gyventojų skaičiuojantis, miestelis yra įsikūręs tarp Šakių ir Kauno rajonų. Tai be galo gražus ir miškingas kraštas, miestelį juosia girios – Kazlų Rūdos masyvas. Pats miestelis galbūt geriau žinomas dėl savo kasmetinio „Mėlynių festivalio“. Šių uogų labai daug Lekėčių miškuose ir žmonės nuo senų laikų jas renka. O prieš devynerius metus lekėtiškiai sugalvojo įprasminti kiekvienais metais vykstančią, tradicinę miestelio šventę, suteikiant jai temą ir pavadinimą“, – pasakoja R. Rauktienė.

Gidė siūlo bent pasivaikščioti miško takais ir takeliais – lietuviška giria spalvinga, išraiškinga ir iškalbinga visais metų laikais.

Lankantis šio išvaizdaus miestelio apylinkėse ji taip pat rekomenduoja aplankyti kelis svarbiausius objektus.

„Pirmiausia siūlyčiau užsukti į Čekauskų šeimos etnografinį muziejų, kuriame yra saugoma virš 400 oblių bei kitų senovės meistrų naudotų medžio apdirbimo įrankių, bei sudalyvauti čia vedamose ekskursijose ar edukacijose, pažinti amatą tokį, kokį puoselėja pats meistras Gintas Čekauskas, kuris turi tris tautinio paveldo produktų sertifikatus bei tradicinių amatų meistro vardą. Tai žmogus ir meistras, puoselėjantis skiedrinės stogdengystės tradiciją, kuri 2022 m. pabaigoje įrašyta į Lietuvos nematerialaus kultūros paveldo sąvadą. Po to rekomenduoju aplankyti Paliekio dvarą. Įspūdį palieka išpuoselėta, jaunavedžių pamėgta dvaro aplinka. O miestelio pažiba – jauki medinė bažnyčia. Tai stačiakampio plano pastatas su dvišlaičiu stogu ir mažu piramidiniu bokšteliu šelmens priekyje. Tik durys galinėje sienoje su apsaugine pastoge ir langeliu frontone pabrėžia pastato tikrąją paskirtį. Jos šoninių sienų plokštumas paįvairina piliastrai su kapiteliais kiekvieno lango kraštuose, kas yra reta tokio tipo bažnyčiose“, – savo rekomendacijomis, ko verta nepraleisti Lekėčiuose, dalijasi gidė. Tiesa, ji pataria pakalbinti vietinius ar rinktis Šakių krašto gidą, kad tokios vertingos detalės neliktų nepastebėtos.

- Reklama -

Zanavykų sostinė – Šakiai

Šakių gidė Rima Rauktienė.

Jei vykstama į Zanavykiją, negalima praleisti jų sostinės – Šakių. Šiame miestelyje netrūksta lankytinų vietų, o pažintį su miesteliu gidė R. Rauktienė pataria pradėti nuo Rinkos, vietos žmonių anksčiau vadintos Jomarko, aikštės. Būtent čia ji pradeda vesti ekskursiją ir įkūnija savo gidės personažą – vandens nešėją. „Zanavykų teatro“ aktorė čia surengia aplodismentų vertą pasirodymą supindama abu savo pomėgius.

„Šioje aikštėje pasakojimą apie Šakius pradedu nuo miesto puošmenos – plieno konstrukcijos 24 varpų kariliono, kurį nuliejo viena geriausių varpų liejyklų Olandijoje, o kariliono konstravimą kuravo ir harmonijos miestui visiems laikams linkėjo kompozitorius karilionininkas Giedrius Kuprevičius. Šakių miesto istoriją ir jį gaubiančias legendas stengiuosi svečiams papasakoti taip, kad jie pajaustų buvusių laikų atmosferą. Po to mes einame link Vinco Kudirkos paminklo. Jis pastatytas toje vietoje, kur kadaise, menkai šildomoje klėtelėje, V. Kudirka priiminėjo ligonius. Nuo čia atsiveria gražus vaizdas į Šakių ežerą. Ramią peizažinę pauzelę iškeičiame į Lingio parko šurmulį. Žymaus choreografo, baletmeisterio Juozo Lingio, kilusio iš Šakių krašto, vardu pavadintoje laisvalaikio praleidimo vietoje nuolat kažkas vyksta – mugės, kultūriniai renginiai, šventės, koncertai. Visai šalia Lingio parko, prie rajono savivaldybės pastato, miesto svečiai turi pamatyti paminklą, skirtą Valstybės atkūrimo šimtmečiui – ant simbolinio valstybės pamato iškaldintos trijų mūsų kraštiečių signatarų – vyskupo Justino Staugaičio, Saliamono Banaičio ir Jono Vailokaičio – parašų faksimilės. Ir, žinoma, būtinai miesto svečius kviečiu į susitikimą su zanavyke – siūlau pamatyti mergaitės su knyga skulptūrą, simbolizuojančią lietuvių kalbą. Tai dar pakankamai naujas simbolis Šakiuose, bet jau turintis įdomią ir prasmingą istoriją“, – savo rekomenduojamu maršrutu po Šakių miesto centrą dalijasi gidė.

Esant Šakiuose, prieš arba po ekskursijos su gide Rima, verta užsukti į gerai visiems vietiniams ir dažniems miestelio svečiams žinomą cukrainę „Laimė“. Galimybė pasigardžiuoti šviežiais kepiniais bei gardžia kava su atsiveriančiu į ežerą vaizdu nuo terasos leidžia pajausti gyvenimo ritmą pačiame miesto centre.

Bulvės muziejus – vienintelis toks Lietuvoje

Šakių gidė Rima Rauktienė.

Zanavykai turtingi ne tik nuostabia gamta, bet ir muziejais. Vienas reikšmingiausių įdomesnių čia yra Vinco Kudirkos muziejus Kudirkos Naumiestyje. Jame supažindina su Lietuvos himno autoriumi Vincu Kudirka ir miesteliu, kuriame jis praleido paskutiniuosius savo gyvenimo metus.

Taip pat miestelyje yra neįprastas ir unikalus bulvės muziejus. Pasak gidės, ieškantiems įdomių ir netikėtų patirčių šį muziejų išties verta aplankyti ir dėl lietuvio širdžiai taip mielo ir gardaus augalo, ir dėl paties šeimininko – jo linksmi ir šmaikštūs pasakojimai traukia žmones.

„Šio muziejaus šeimininkas ekskursijos metu pasakoja apie bulvių auginimo istoriją nuo senų laikų. Taip pat čia galima išbandyti įvairių degustacijų. Pradedant skirtingų bulvių veislių, baigiant prezidentinių cepelinų degustacijomis. Tad po šio apsilankymo muziejuje pasotinsite ne tik protą žiniomis, bet ir skrandį gardžiais lietuviškais bulvių patiekalais“, – teigia R. Rauktienė.

Gelgaudiškio ir Zyplių dvaras

Zanavykų kraštas taip pat yra žymus savo dvarais, iš kurių įspūdingiausi – Gelgaudiškio ir Zyplių. Pirmasis yra laikomas vienu originaliausių Lietuvos dvarų ansamblių, išsiskiriančiu istoriniu klasicistiniu grožiu. Pasak gidės, dvaro aplinka būna bene pati gražiausia rudenį. Ja pasigrožėti galima ir nuo paties dvaro viršaus, kaip kadaise darydavo čia gyvenę dvarininkai.

„Pagrindinis dvaro parko akcentas – sidabrinių klevų alėja, kuri pakopomis leidžiasi Nemuno link. Tad rudenį, kai medžių lapai nusidažo įvairiausiomis spalvomis, ši klevų alėja tiesiog užgniaužia kvapą. Be to, čia yra ir pažintinis takas. Tad skiriant daugiau laiko, galima pasimėgauti nuostabiu metų laiku ir gamtos grožiu“, – pasakoja R. Rauktienė ir rekomenduoja šį parką mėgstantiems žygius ar ilgesnius pasivaikščiojimus.

Tuo tarpu Zyplių dvaro ansambliui patirti reikėtų atsidėti visą savaitgalį, nes pasak Zyplių dvaro virtuvėje veikiančio restorano „Kuchmistrai“ savininko Arūno Tarnausko, čia yra galimybė ne tik išskirtinio interjero apartamentuose paviešėti, bet ir paskanauti niekur neragautų dvariškų patiekalų, o kur dar muziejus, dvaro rūmai ir parkas su vynuogynu.

„Dvaras pats savaime uždavė toną daryti kažką išskirtinio. Tad taip gimė restoranas, kuriame kuchmistras atkuria kadaise tik ant didikų stalų besipuikavusiais patiekalus. Be to, apsistojusieji dvaro viešbučio oficinoje gali užsisakyti ir gardžių pusryčių į viešbučio kambarį, pro kurio langus atsiveria nuostabus vaizdas į vynuogyną. Dvaro aplinka ir išskirtiniai patiekalai Zypliuose dovanoja nepamirštamą patirtį – būtent tai visi kartu siekiame sukurti Zanavykų krašte“, – teigia A. Tarnauskas, antrindamas gidei R. Rauktienei, kad rudens Zanavykų krašte praleisti tiesiog negalima.

TOP naujienos

Verslininkė Ineta Puzaraitė-Žvagulienė: „Vaikams maratonas – būdas išbandyti savo jėgas“

Šiemet jubiliejų švenčiantis „Rimi Vilniaus maratonas“ rugsėjo 10 d. kviečia visus stoti prie pasirinktos distancijos starto linijos arba palaikyti bėgančius maratono dalyvius. Jauniausi šventės dalyviai bandys įveikti 200 metrų ilgio...

Žaliosios energetikos lygtis arba kaip sumažinti elektros kainas

Nors elektros kainos ir taip yra rekordinėse aukštumose, jos dar gali augti, perspėja politikai ir energetikos ekspertai. KAIP ATSIKRATYTI NERIMO IR PRADĖTI GYVENTI. Laiko patikrinti...

Gydytoja dermatologė: kaip efektyviai įveikti veido raudonį ir išsiplėtusius kapiliarus?

Nuolat paraudusi veido oda, melsvo atspalvio nosis, kaitimo ir deginimo pojūtis, ryškūs, išsiplėtę kapiliarai, rožiniai spuogai – simptomai, įspėjantys apie rožinę. Tai – lėtinė...

Šiandien Lietuvą pasieks ciklono lietaus debesys

Šiandien Lietuvą pasieks ciklono lietaus debesys. Rugsėjo 16-os dieną daug kur palis. Vėjas pietryčių, rytų, 6–11 m/s. Aukščiausia temperatūra 13–18 laipsnių šilumos. Sudoku Online: Žaisti sudoku...

Kodėl riešutų populiarumas auga ir ką juose labiausiai vertina vartotojai?

Vieni riešutus vadina mėgstamiausiu užkandžiu, kiti - kąsnio dydžio energijos užtaisu. Kiekviena jų rūšis mėgstama, vertinga ir savaip ypatinga. Spalio 22-ąją atšventus tarptautinę riešutų dieną kviečiame ne tik prisiminti jų naudą sveikatai, bet ir...

Rūpintis savo burnos sveikata lietuviams vasara trukdo labiau nei karantinas – sujudimo tikimasi rudenį

Nors ilgą laiką Lietuva pagal gyventojų burnos ir dantų sveikatą Europoje buvo tarp atsiliekančių valstybių, pastaraisiais metais situacija ėmė taisytis. Tiesa, šias tendencijas kiek sujaukė pandemija, dėl kurios praėjusiais metais kuriam laikui buvo apribotos...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS