10.8 C
Kaišiadorys
2024 / 03 / 29

Aktualu nukentėjusiems nuo pandemijos: kokia valstybės parama pasinaudoti galėsite kitąmet

Ar jau skaitėte?

Pandemijai tęsiantis darbdaviai, darbuotojai, nepasiturintys gyventojai, būtinybei atsiradus mažus ar negalią turinčius vaikus namuose prižiūrintys tėvai ir kitais metais galės naudotis valstybės pagalbos priemonėmis. Socialinės apsaugos ir darbo ministerija primena, kokios valstybės paramos nuo pandemijos nukentėję šalies gyventojai sulauks kitąmet.

- Reklama -

N24.lt – NAUJAS!


„Vos pradėjusi darbą naujoji Vyriausybė iš karto ieškojo galimybių ir išteklių paremti pandemijos paliestus žmones. Šiuo mums visiems nelengvu laiku negali likti pamirštų: nei prastovose esančių ar darbo netekusių žmonių, tėvų, turinčių ir dirbti, ir pasirūpinti savo atžalomis, ar tų, kurie dirbo savarankiškai. Sprendžiant nukentėjusių nuo pandemijos žmonių klausimus, valstybė ir kitąmet padės tiems, kuriems tokia pagalba reikalinga“, – sako socialinės apsaugos ir darbo ministrė Monika Navickienė.

PARAMA DARBDAVIAMS IR DARBUOTOJAMS

SUBSIDIJOS DARBUOTOJAMS ESANT PRASTOVOSE. Tęsiantis karantinui, darbdaviai gali skelbti prastovas darbuotojams, jeigu negali suteikti darbo. Prastovos metu iš darbuotojų negali būti reikalaujama atlikti darbo funkcijų ir jiems turi būti mokamas ne mažesnis nei minimalus darbo užmokestis, tačiau tik tuo atveju, jei darbo sutartimi sulygta visa darbo laiko norma. Tai reiškia, kad prastovose esantis darbuotojas „į rankas“ kitais metais gaus ne mažiau kaip 467 eurus.

Nuo 2021 metų darbdaviams už prastovose esančius darbuotojus bus kompensuojamas visas (100 proc.) prastovų metu darbuotojui priskaičiuotas ir išmokamas darbo užmokestis. Maksimalus kompensuojamas dydis sieks 1,5 minimalios mėnesinės algos, t. y. 963 eurus „ant popieriaus“. Tačiau kompensuojama suma negalės būti didesnė nei darbo sutartyje nustatytas darbo užmokestis iki antro karantino paskelbimo dienos.

SUBSIDIJOS ĮDARBINUS REMIAMUS BEDARBIUS. Darbdaviai taip pat galės pasinaudoti remiamojo įdarbinimo priemonėmis ir gauti subsidijas darbo užmokesčiui, jeigu įdarbins labiausiai pažeidžiamus gyventojus ir padės jiems vėl sugrįžti į darbo rinką. Subsidijos gali būti mokamos darbdaviams, kurie įdarbina Užimtumo tarnybos siunčiamus papildomai darbo rinkoje remiamus bedarbius: pavyzdžiui, turinčius negalią, vyresnio amžiaus ar jaunus asmenis, ilgalaikius, nekvalifikuotus bedarbius ir kt.

- Reklama -

SODROS ĮMOKŲ ATIDĖJIMAS. Įmonės karantino laikotarpiu galės atidėti įmokas „Sodrai“ be palūkanų ir delspinigių. Šias įmokas atidėti galės tos įmonės, kurių ūkinė veikla Vyriausybės sprendimu apribojama, įmonė taip pat turi būti įtraukta į Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamą nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų sąrašą.

COVID-19 poveikį patyręs verslas įmokų galės nemokėti už karantino laikotarpį, o padengti susidariusią skolą be palūkanų bus galima per ne ilgesnį nei 5 metų laikotarpį.

PARAMA DIRBANTIEMS SAVARANKIŠKAI

Savarankiškai dirbantys asmenys ekstremalios situacijos ir karantino laikotarpiu ir toliau gaus 260 eurų dydžio išmoką, jeigu atitiks šias sąlygas:

Savarankiška veikla registruota bent 3 mėnesius per 12 mėnesių ir nebuvo išregistruota iki karantino ir ekstremalios situacijos paskelbimo dienos.

Dėl ūkinės veiklos ribojimų asmuo įtrauktas į Valstybinės mokesčių inspekcijos skelbiamą Savarankiškai dirbančių asmenų, nukentėjusių dėl COVID-19 ribojimų, sąrašą.

Gaunamas darbo užmokestis pagal darbo sutartį ar prilyginamus teisinius santykius neviršija 642 eurų „ant popieriaus“.

Jei tai juridinis asmuo, jis negali būti bankrutuojantis ar likviduojamas.

Karantinui pasibaigus, išmoka dirbantiems savarankiškai dar bus mokama vieną mėnesį, o vėliau jos mokėjimas nutraukiamas.

SODROS ĮMOKŲ ATIDĖJIMAS. Neigiamą COVID-19 poveikį patyrę savarankiškai dirbantys, kurių veikla apribota dėl karantino ir kurie įtraukti į VMI sąrašus, gali taip pat atidėti įmokų mokėjimą supaprastinta tvarka. Nuketėję nuo COVID-19 savarankiškai dirbantys asmenys įmokų galės nemokėti už karantino laikotarpį, o padengti susidariusią skolą be palūkanų bus galima per ne ilgesnį nei 5 metų laikotarpį.

PRIVALOMOJO SVEIKATOS DRAUDIMO ĮMOKŲ ATIDĖJIMAS. Karantino metu savarankiškai dirbantys asmenys yra laikinai atleisti nuo PSD mokėjimo. Taip siekiama sumažinti jų išlaidas ir palengvinti mokestinę naštą. Net ir nemokėdami PSD, šie gyventojai gali gauti sveikatos paslaugas. PSD įmokas už karantino laikotarpį savarankiškai dirbantys gyventojai galės sumokėti per dvejus metus. Karantinui pasibaigus, PSD įmokos bus mokamos kaip įprasta.

NEDARBO SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKA. Ne trumpesnį nei 12 mėnesių stažą per dvejus su puse metų iki užsiregistravimo Užimtumo tarnyboje sukaupę nedarbo socialiniu draudimu drausti savarankiškai dirbantys asmenys (individualių įmonių savininkai, mažųjų bendrijų nariai ir ūkinių bendrijų tikrieji nariai), kuriems suteiktas bedarbio statusas, gali gauti nedarbo socialinio draudimo išmoką – ji mokama 9 mėnesius.

PARAMA AUGINANTIEMS VAIKUS

LIGOS IŠMOKOS NESERGANČIO VAIKO PRIEŽIŪRAI. Vyriausybės paskelbtos ekstremaliosios situacijos ir karantino metu atsiradus būtinybei prižiūrėti vaiką iki 4 klasės ar pagal bendrojo arba specialiojo ugdymo programą besimokantį vaiką su negalia tėvams, globėjams ir dirbantiems seneliams gali būti mokamos ligos išmokos. Nedarbingumo pažymėjimas taip pat išduodamas ir ligos išmoka mokama, kai tenka prižiūrėti vaiką iki 4 klasės ir vaiką su negalia dėl privalomos izoliacijos ar paskelbto infekcijų plitimą ribojančio režimo. Ligos išmoka siekia 65,94 proc. nuo atlyginimo „ant popieriaus“.

DIDESNI VAIKO PINIGAI PLATESNIAM ŠEIMŲ RATUI. 2021 metais vaiko pinigai padidės nuo 60 iki 70 eurų. Papildoma 41 euro dydžio išmoka skiriama vaikams su negalia, taip pat vaikams iš gausių ar nepasiturinčių šeimų, t. y. vaiko pinigai neįgaliems, gausių ar nepasiturinčių šeimų vaikams sieks 111 eurų per mėnesį. Vertinant, ar šeimai gali priklausyti 111 eurų vaiko pinigai su papildoma išmoka, atsižvelgiama ne į 12 praėjusių mėnesių, o 3 mėnesių pajamas. Nepasiturinčia šeima laikoma tokia, kurioje vidutinės pajamos vienam šeimos nariui per mėnesį neviršija 256 eurų, neskaitant pačių vaiko pinigų ir dalies darbo užmokesčio, nedarbo išmokos. Toks palengvinimas galios dar 6 mėnesius po ekstremalios situacijos ir karantino pabaigos.

PARAMA NETEKUS DARBO IR PAJAMŲ

DARBO PAIEŠKOS IŠMOKA. Į darbo paieškos išmoką gali pretenduoti Užimtumo tarnyboje registruoti ir bedarbio statusą turintys asmenys, nedalyvaujantys aktyvios darbo rinkos politikos priemonėse, darbo netekę ne anksčiau kaip 3 mėn. iki ekstremalios situacijos ar karantino paskelbimo.

Darbo paieškos išmokos negalės gauti asmenys, kurie turi teisę gauti nedarbo socialinio draudimo išmoką ar kai jos mokėjimo laikotarpis asmens kreipimosi į Užimtumo tarnybą metu yra pasibaigęs.

Atšaukus ekstremaliąją situaciją ar karantiną, darbo paieškos išmoka bus mokama dar 1 mėnesį. Darbo paieškos išmoka 2021 metais sieks 212 eurų.

NEDARBO SOCIALINIO DRAUDIMO IŠMOKA. Ne trumpesnį nei 12 mėnesių stažą per dvejus su puse metų iki darbo netekimo įgiję gyventojai, gali gauti įprastą nedarbo socialinio draudimo išmoką, kuri mokama 9 mėnesius.

PINIGINĖ SOCIALINĖ PARAMA NEPASITURINTIEMS. Su finansiniais sunkumais susidūręs asmuo ar šeima į savo savivaldybę gali kreiptis piniginės socialinės paramos: socialinės pašalpos, būsto šildymo ir vandens išlaidų kompensacijų. 2021 metais teisę į socialinę pašalpą įgis asmenys, kurių vidutinės mėnesio pajamos asmeniui neviršys 140,8 eurų.

Apskaičiuojant vidutines mėnesio pajamas, neįskaitoma išmoka vaikui (vaiko pinigai), dalis darbinių pajamų ir nedarbo socialinio draudimo išmokos (priklausomai nuo šeimos sudėties ir vaikų skaičiaus – nuo 20 iki 40 proc.).

Nustatant teisę į piniginę socialinę paramą, laikinai nevertinamas besikreipiančiojo nuosavybės teise turimas turtas. Toks palengvinimas galios dar 6 mėnesius po ekstremaliosios situacijos ir karantino dėl koronaviruso pandemijos pabaigos. Pasibaigus šiems 6 mėnesiams, jeigu šeimos arba asmens nuosavybės teise turimo turto vertė viršis nustatytą ribą, į turtą bus neatsižvelgiama 3 mėnesius, kai dėl paramos kreipiasi pirmą kartą arba praėjus 2 metams nuo paskutinio paramos gavimo.

Komunikacijos skyrius
Socialinės apsaugos ir darbo ministerija

TOP naujienos

Apklausa atskleidė, kokius ekologiškus produktus dažniausiai perka lietuviai

Ekologiškos prekės vis dažniau atsiduria ir pirkėjų krepšeliuose: gyventojų įpročių tyrimas rodo, kad ekologiškų produktų nuolat įsigyja kone 4 iš 5 lietuvių, dažniausiai jie...

„Rimi“ palaiko vietos gamintojus: beveik 100 proc. mėsos ir duonos gaminių bei 90 proc. pieno produktų – lietuviški

Esame įpratę prie puikios kokybės lietuviškų maisto produktų, kuriuos vis daugiau žmonių įtraukia į savo kasdienės mitybos racioną. Gydytoja dietologė dr. Edita Gavelienė siūlo...

Tarptautinę mokytojų dieną bus iškilmingai apdovanoti Metų mokytojai

Spalio 5-ąją, Tarptautinės mokytojų dienos proga, Nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje bus apdovanoti Metų mokytojai, įteikta Meilės Lukšienės premija ir Lituanistinio švietimo mokytojo (dėstytojo) premija. Motyvuojanti...

Norint nustebinti moterį Kovo 8-ąją – išlaidauti nebūtina

Artėjantis pavasaris ir pirmoji šio sezono šventė – Kovo 8-oji – kasmet vyrus priverčia rimtai pasukti galvą, kaip nustebinti savo mylimą moterį. Finansų ekspertė...

„Kino pavasaris“ jungiasi prie tarptautinio kino festivalių tinklo

Artėjant kasmetiniam Vilniaus miesto „Kino pavasario“ festivaliui – džiugi žinia. Šiemet jis sugrįžta dar labiau paaugęs ir jungiasi prie tarptautinio „Smart7“ kino festivalių tinklo. Tai reiškia, kad Lietuvos žiūrovai šiemet pirmieji išvys septynių filmų...

ORAI: Ketvirtadienio dieną daug kur numatomi krituliai, daugiausia nedideli

Ketvirtadienio dieną daug kur numatomi krituliai, daugiausia nedideli. Kai kur silpna lijundra, plikledis. Vėjas pietinių krypčių, 8–13 m/s, vietomis gūsiai sieks 15–17 m/s. Aukščiausia temperatūra 0–5, pajūryje iki 7 laipsnių šilumos. Penktadienį daug kur palis,...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS