2 C
Kaišiadorys
2024 / 04 / 19

Darželio vadovė: vaikams nurimti padeda kvapai

Ar jau skaitėte?

Mokyklinio amžiaus vaikams jau prireikia papildomo laiko persiorientuoti į veiklas gamtoje – tai ilgai užsitęsusio karantino padarinys, pastebi Vilniaus darželio „Dūzginėlis“ ir „Augueko namų“ vadovė Ingrida Lauciuvienė. Anot jos, ilgai besikaupusio streso padarinius jaučia ir vaikai, ir jų tėvai. Buvimas lauke ir aromaterapija gali labai efektyviai padėti tvarkytis su stresu ir slogia nuotaika.

- Reklama -


Šių metų pradžioje Vilniaus universiteto (VU) mokslininkų komandos atlikto tyrimo išvadose teigiama, jog daugiau nei trečdalio mokyklinio amžiaus vaikų emocinė būsena ir elgesys pirmojo karantino (2020 m. pavasarį) metu pablogėjo. „Vaikai daugiau laiko leido prie ekranų, neturėjo nuoseklios dienotvarkės ir miego režimo. Taip pat buvo mažiau fiziškai aktyvūs, mažiau laiko praleido lauke, o jų tėvai jautė didesnę įtampą“, – sakoma tyrimo išvadose.

Padariniai – nervingumas ir antsvoris

Vilniaus darželio „Dūzginėlis“ ir „Augueko namų“ vadovė Ingrida Lauciuvienė. Olgos Posaškovos nuotrauka.

„Tikrai pastebėjome, kad pradinukai, po nuotolinio mokymo atėję į darželio organizuojamas papildomas veiklas sodyboje, yra kitokie – jiems reikia bent pusvalandžio, kad atsikratytų susikaupusio streso. Leidžiame jiems išsirėkti, išsilakstyti ir nusiraminti. Tik tada jie gali susikaupti bendram darbui“, – sako darželio vadovė. Anot jos, iki pandemijos, vaikai vos išlipę iš automobilio sugebėdavo įsijausti į aplinką, o dabar būtinas papildomas laikas „persijungti“.

Kitas nedžiuginantis karantino padarinys, pasak I. Lauciuvienės, – vaikų antsvoris. „Reikia gerai atsirinkti, ką valgyti, kad savęs ir vaikų „neužturbintumėte“ dar labiau. Taip pat visada kartoju, kaip svarbu vengti ekranų ir kuo daugiau būti gamtoje. Žiemą mano vaikai kasdien 14 valandą išjungdavo kompiuterius ir lėkdavo į mišką čiuožinėti nuo kalniukų. Dabar, kai atsivežame mokyklinukus į mūsų darželio veiklas, matome, kad vaikai yra gerokai papilnėję…“ – sako I. Lauciuvienė.

Kovai su įtampa – laukas ir miškas

Daugiau nei dešimtmetį savo darželyje eterinius aliejus dėl jų raminamojo ir antimikrobinio poveikio naudojanti I. Lauciuvienė pastebėjo, kad karantino metu daug streso patyrė ir vaikų tėvai. Jie ėmė teirautis, kokius raminamąjį poveikį turinčius eterinius aliejus naudoja darželio personalas ir ką patys galėtų pritaikyti namie – ką naudoti norint nusiraminti, susikaupti darbui ar prieš miegą.

„Stengiamės su vaikais kuo daugiau būti lauke, gryname ore, keliaujame į mišką – natūralūs miško kvapai veikia labai efektyviai. Ką reiškia kvapas ir uoslė, ypač išryškėjo per pandemiją ir karantino laikotarpį. Juk kai neužuodi, jautiesi kaip kosmonautas – negali mėgautis maistu, sunku orientuotis aplinkoje. Juk taip gera, kai mus, suaugusiuosius, rytais pažadina kavos kvapas. O nejaučiant kvapo ir kava nebeskani“, – pasakoja „Dūzginėlio“ vadovė.

- Reklama -

Neapsieina be eterinių aliejų

Darželio vadovė teigia, kad vaikams nurimti ir geriau išsimiegoti labai padeda eteriniai aliejai ir jų mišiniai. „Mūsų vaikai jau yra įpratę naudoti „Miego dulksną“ ir, esu tikra, toks įprotis labai geras – jie ir namuose gali naudoti tas pačias priemones, kad nusiramintų ir geriau miegotų. Juk psichologiškai ir fiziškai atsigauti naktį vaikams yra itin svarbu“, – sako I. Lauciuvienė.

Moteris pasakoja, kad darželyje jau seniai yra įkurdinta eterinių aliejų „vaistinėlė“. „Mums patinka aromaterapijos žinovų paruošti eterinių aliejų mišiniai, padedantys vaikams ir nurimti, ir apsisaugoti nuo peršalimo ligų. Auklėtojos, atrodo, be kai kurių eterinių aliejų net nebemoka gyventi – atbėga skųsdamosi, kad baigėsi. Anksčiau sakydavau, kad eteriniai aliejai kone stebuklingai padeda nuo peršalimo ligų, o dabar kartoju, kad gelbsti ir nuo negatyvių nuotaikų – vaikai pakvėpuoja eterinių aliejų kvapais, nurimsta, ir toliau jau galima „žmogiškai“ su jais kalbėtis“, – juokiasi darželio vadovė.

Ji primena, jog svarbu ne tik žinoti, kokie eteriniai aliejai palengvina tam tikrus negalavimus, bet ir įsigyti tik geros kokybės, kruopščiai patikrintus produktus. „Jau daugiau nei dešimtmetį darželyje naudojamus aromaterapinius aliejų mišinius perkame iš „Kvapų namų“, nes žinome, kad jie naudoja tik pačios geriausios kokybės, švariausius ingredientus“, – pasakojo „Augueko“ vadovė.



Anot I. Lauciuvienės, kai vaikai susierzinę, jiems geriausiai padeda citrusiniai kvapai – mandarinų, greipfrutų, bergamočių eteriniai aliejai, kovai su sloga pasiteisino mairūnų, peršalimo ligoms – pušų, eukaliptų, čiobrelių eteriniai aliejai. “Vaistinėlėje turime ir sviestmedžio aliejaus – tepame odelę, kad nenušaltų, sumušimus. Puiklapiai labai tinka žaizdoms, nudegimams, nutrynimams. O geresniam miegui naudojame dulksną su beržų vandeniu, šaltmėčių, bergamočių eteriniais aliejais“, – pasakoja „Dūzginėlio“ vadovė.

Nusiraminti padės ritualai

„Kvapų namų“ aromaterapeutė Irma Vyšniauskienė patvirtina, kad aplinkoje užuodžiami kvapai mums turi didžiulę įtaką: malonūs, patinkantys aromatai atpalaiduoja, gerina nuotaiką, tarpusavio santykius, net darbingumą, o nepatinkantys kvapai, priešingai, kelia susierzinimą. „Kartais galime net nesusimąstyti, kad suirztame dėl aplinkoje tvyrančio kvapo. O juos gebame užuosti net esant mažai koncentracijai“, – teigia I. Vyšniauskienė. Suirzusių ir pavargusių vaikų tėvams aromaterapeutė pataria eterinių aliejų naudojimą paversti atsipalaidavimo ir ramybės ritualais. „Prieš miegą 5 – 20 minučių pagarinkite arba užlašinkite ant pagalvės raminančių, vaikų mėgstamų apelsinų, mandarinų, bergamočių ar levandų eterinių aliejų. Jeigu neturite garintuvo, irgi ne bėda – galite naudotis „Kvapų namų“ sukurtomis dulksnomis ir pasimėgauti jus užplūstančia ramybe“ – pasakojo aromaterapeutė.

Pasak I. Vyšniauskienės, kiekvienas esame sukaupęs „kvapų biblioteką“ – užuodus kvapą, neretai iškyla prisiminimai, įvykusios istorijos. „Tai mums gali kelti teigiamus arba neigiamus jausmus. Vieniems ramunėlės primena močiutės gėlynus, kitiems – vaikystės peršalimus, kai tėvai siūlydavo gerti ramunėlių arbatą“, – kalbėjo aromaterapeutė. – „Netgi jei eterinio aliejaus kvapas erzina, jis vis tiek pagelbės mums fiziologiškai (pavyzdžiui, levandų aliejus regeneruoja odą), tačiau, jei norime poveikio emocijoms, verčiau naudoti mėgstamus kvapus – efektas bus daug geresnis“.

TOP naujienos

Šiuolaikiško gyvenimo būdo žala: mažas aktyvumas – kelias į sunkias ligas

Per šimtus tūkstančių metų žmogaus kūnas prisitaikė būti fiziškai aktyvus, veikti tiek uždarose patalpose, tiek lauke. Tačiau su kiekvienais metais reikia vis mažiau fizinių...

Kitos savaitės astrologinė prognozė: vienam Zodiako ženklui polinkis išlaidauti gali tapti sunkiai suvaldomas

Astrologinė prognozė kitai savaitei, vasario 19–25 dienoms. AVINAS Savaitės pradžioje leiskite įvykiams klostytis natūraliai, plaukite pasroviui. Tuomet neišeikvosite jėgų ir nervinių ląstelių. Mokėkite pasidžiaugti artimo žmogaus...

Dalį teisinių klausimų galima išspręsti be teismo: kokiais atvejais padės notarai ar antstoliai

Teisinius klausimus, tokius kaip santuokos nutraukimas abiejų sutuoktinių sutikimu, kai sutuoktiniai neturi nepilnamečių vaikų, tėvystės pripažinimas, vedybų sutarties pakeitimas, leidimų būsto, kai jis laikomas...

Sukate galvą dėl dovanų? 7 praktiškos ir aplinką tausojančios dovanų idėjos

Kalėdų laikotarpis gali būti stebuklingas, kupinas laukimo ir imbierinių sausainių kvapo. Deja, daugeliui šis metų laikas atneša ir nemažai nerimo – ką dovanoti artimiesiems,...

Švenčiame sausainių dieną: kam neabejingi lietuviai?

Sausainiai – neabejotinai vieni iš dažniausiai pasirenkamų saldumynų. Jie ne tik pasaldina kasdienybę, bet taip pat gali būti maloniai traškūs bei įvairių skonių – nuo riešutų iki vaisių ar šokolado. Jau nekalbant apie tai,...

Kad atostogos neapkarstų: 4 patarimai širdininkams

Liepos pradžioje panaikinus karantiną ir sušvelninus apribojimus, lietuviai suskubo planuoti atostogas užsienyje ar šalies viduje, tačiau apsvarstyti derėtų ne tik kelionės kryptį ar lagamino turinį. Medikai ragina atsakingai elgtis laisvalaikio metu, o ypač suklusti...

PORTALO SKAITOMIAUSI

JUMS PARINKTOS NAUJIENOS